Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na nieprawidłowy numer konta. Nowe przepisy

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na nieprawidłowy numer konta. Nowe przepisy

2 maja, 2020 0 przez Szymon Majewski

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na nieprawidłowy numer konta. Nowe przepisy – Pod koniec lipca weszły w utrzymanie przepisy, które umożliwiają odzyskanie pieniędzy przelanych na zły numer konta. Zgodnie z nimi bank poprosi użytkownika o zwrot omyłkowo przelanej kwoty. Jeśli kontrahent nie wyda pieniędzy dobrowolnie, zmusi go do ostatniego sąd.

Łatwiej odzyskamy pieniądze przelane na nieprawidłowy numer konta. Nowe przepisy

Do ostatniej chwili odzyskanie pieniędzy przelanych na niewłaściwe konto miało problem. O pomyłkę nie było trudno zwłaszcza wtedy, gdy wpisywaliśmy numer ręcznie. Banki co prawda są mechanizmy potrafiące zablokować źle wpisany numer, jednak gdy podany przez nas numer rzeczywiście był także chodził do nowej niż chcieliśmy osoby, przelew był produkowany.

Sprawę komplikował fakt, że banki w trakcie realizowania decyzji nie porównują danych adresowych odbiorcy – weryfikują jedynie poprawność numeru konta bankowego. Nie jest i obligatoryjne wpisywanie danych ułatwiających identyfikację. Do ostatniej chwili bank nie mógł również zapewnić nam danych odbiorcy przelewu zleconego przez pomyłkę, bo wynosiły one tajemnicę bankową. W prawd to tylko od pewnej woli odbiorcy przelewu zależało, czy odzyskamy pieniądze.

Sytuacja uległa zmianie pod koniec lipca 2018 r. Więc to wprowadziły w utrzymanie znowelizowane przepisy ustawy o usługach finansowych. Jeśli wyślemy pieniądze na omyłkowy numer konta, powinniśmy teraz niezwłocznie powiadomić o tym nasz bank, natomiast ten w czasie do 3 dni powiadomi odbiorcę przelewu o tym, iż ma obowiązek zwrotu kapitałów.
Na przełom klient ma 30 dni. Zwrócone pieniądze dotrą na indywidualny rachunek techniczny, a stamtąd na konto właściciela. Oczywiście może się zdarzyć, że nieuczciwy klient nie będzie wymagał przeznaczyć pieniędzy. Teraz jednak bank będzie mógł podarować jego informacje, co pozwoli nam postawić na ulicę sądową. W realizacji świadczy to, że klient zostanie zmuszony wyrokiem do zwrotu pieniędzy, natomiast na dodatek obciążony kosztami procesu.

Nie oznacza to natomiast, iż nie musimy już zachowywać uwagi w trakcie zlecania przelewów. Dalej będzie trudno odzyskać pieniądze, które zostaną celowo wykorzystane na przykład przez oszusta lub jeśli zostaniemy się ofiarą phishingu. Przestępcy używają kont prowadzonych na słupa. Pozyskanie danych odbiorcy zda się w takiej pozycji na chwila, ponieważ nie będzie on świadomy tego, że poprzez jego rachunek przepłynęły pieniądze. I te w międzyczasie zdążą już wyparować z konta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating