Dentysta Borne Sulinowo

Dentysta Borne Sulinowo

7 marca, 2019 0 przez Szymon Majewski

Odsłonięte szyjki zębowe to typowy problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem groźnych chorób, zaś w wyniku nawet utratą zębów. Niezależnie od podstawy tej chorobie, należy się nią zdobyć i wdrożyć środki zaradcze.

Dentysta Szczecin

Obnażanie szyjek zębowych to efekt „zatrzymywania się” bądź te „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się to z dnia na dobę, ale proces obecny istnieje nieodpowiedni dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacji i zachęca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright

wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno żyć dużo, choć najczęstsze z nich to wiek pacjenta, a ponadto nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to trochę efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Pokazywanie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu bywa często także higiena. Zarówno ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, układający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak oraz taż przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w efektu składania się płytki nazębnej i dawania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” bądź te „rzucanie się” dziąseł to niekiedy proces będący rezultatem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tego początku zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie przedstawia się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze dochodząc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy narażają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a także na łagodny i nieprzyjemny smak też na zmysł to popularny objaw obnażonych szyjek zębowych. Znajduje się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o charakterystycznym smaku i temperaturze, jak a w stosunku z trudnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest złe, używa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesie odsłoniętych szyjek zębowych zachowuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta stronę jest prostsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy od przyczyny powstania problemu, a również od zaawansowania choroby. Zazwyczaj zaczyna się a od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to doskonałe momenty w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi układa się w gabinecie stomatologicznym w charakterze usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie powtarza się je co pół roku.

Potrzebna pewno żyć jednocześnie zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych używa się miękkich szczoteczek. Droga istnieje te technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zwykle w obrocie od dziąsła) Właściwie jest podawać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie doprowadzają do stawiania się osadu nazębnego.

Dentysta Szczecin

Warto wyposażyć się dodatkowo w podobne środki do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesie nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba brać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Proste są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać zimnego i ciężkiego, a ponadto słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami konieczne jest podanie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W pewnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe ubiera się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa jedynym wyjściem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Szczecin

0 0 votes
Article Rating